Smart IR II

Smart IR drugiej generacji

Czym jest Smart IR II?

Funkcja Smart IR drugiej generacji pozwala na natychmiastową zmianę podstawowych parametrów obrazu, takich jak ekspozycja, kontrast czy jasność. Na Smart IR II składają się dwie technologie: VAIR (Vari-Angle IR) oraz ADIR (Adaptive IR).

Jak działa zmiennoogniskowy oświetlacz podczerwieni (VAIR)?

Technologia VAIR (Vari Angle Infrared) w kamerach Vivotek jest udogodnieniem dla użytkowników systemów, którzy oczekują możliwości szczegółowej identyfikacji obiektów nawet przy dużych odległościach. Przy bardzo słabym oświetleniu VAIR pozwala uzyskać odpowiednią jakość obrazu, a co za tym idzie- skuteczny monitoring.

W aplikacjach związanych z systemami zabezpieczeń wykorzystanie zmiennoogniskowego oświetlacza podczerwieni pozwala dopasować siłę wiązki do odległości dzielącej urządzenie od obiektu, zapewniając dobrą jakość i czytelność obrazu. Urządzenia wykorzystujące VAIR, dzięki wysokiej wydajności promieni IR oraz optyki, mogą regulować kąt oświetlenia podczerwienią.

Kiedy oświetlenie (naturalne lub sztuczne) jest niewystarczające, często używa się standardowych oświetlaczy, które obejmują zasięgiem tylko najbliższą przestrzeń. Zamieszczone zdjęcie przedstawia obraz z użyciem samego oświetlacza, przez co obraz jest rozmyty i nieczytelny. Dla porównania, w scenie z włączoną funkcją VAIR urządzenie identyfikuje obiekt, dostosowując pracę soczewki i strumień podczerwieni do odległości pola widzenia.

W praktyce wygląda to tak, że soczewki oświetlacza IR oraz optyka obiektywu zmieniają swoje położenie proporcjonalnie do odległości, w jakiej znajduje się obserwowany obiekt.

Dlaczego warto korzystać z technologii Smart IR II?

  • Vari-Angle IR (VAIR)

Produkty Vivotek z Vari-Angle IR są projektowane z podwójnymi soczewkami optycznymi, podążającymi równolegle za obiektywem, w celu dopasowania i zoptymalizowania pola widzenia. Kamery sieciowe wyposażone w Vari-Angle IR są idealnym wyborem dla osób, które muszą rejestrować wyraźny obraz wideo w całkowitej ciemności w celu wykrywania i identyfikacji obiektów w polu widzenia. Ta zaawansowana technologia daje wiele możliwości i doskonale sprawdza się w monitoringu miejskim, podczas obserwacji obiektów w nocy i niedoświetlonych miejscach.

  • Adaptive IR (ADIR)

Kamery sieciowe Vivotek z funkcją Adaptive IR umożliwiają poprawę jakości i jasności obrazu. Zaawansowana konstrukcja optyczna, kontrola sceny i technologia analizy obrazu pomaga w optymalnym dopasowaniu wyrazistości sceny. Kamery te zapewniają doskonały obraz podczas nocnego monitoringu. Dlatego też stanowią idealną opcję dla użytkowników, którzy potrzebują wyraźnych ujęć w całkowicie ciemnych miejscach.

Wyobraźmy sobie sytuację, że osoba zbliża się do kamery, oświetlenie podczerwone może spowodować nadmierne naświetlenie osoby i uniemożliwić identyfikację obiektu. Dzięki adaptacyjnemu oświetleniu sceny, które dzieli płaszczyzny obrazu na wiele sekcji, a każda sekcja wyposażona jest w niezależną diodę oświetleniową sterowaną podczerwienią, unikamy prześwietlenia obiektu stojącego blisko kamery, zapewniając tym samym spójne naświetlenie i wyrazistość wszystkich szczegółów osoby jak i tła.

Na przykład, gdy duży, nieruchomy obiekt (np. ściana) znajduje się w pobliżu pola widzenia kamery, obraz może ulec pogorszeniu ze względu na odbicie podczerwieni, gdy używana jest kamera z konwencjonalnym IR. Dzięki zastosowaniu Adaptive IR firmy Vivotek można tego uniknąć poprzez automatyczne sterowanie strefowym ustawieniem podczerwieni, które wpływa na poprawę obrazu.

Kamery z zaimplementowaną technologią Smart IR II

Wykorzystanie technologii Smart IR II daje wiele nowych możliwości w monitoringu miejskim, obserwacji obiektów w nocy i w pomieszczeniach nieoświetlonych. Ta technologia nowej generacji jest częścią wyposażenia między innymi w kamerach typu speed dome takich jak: SD9364-EH, SD9364-EHL, SD9366-EH, SD9366-EHL. 

Unowocześniony Smart IR II z systemem Adaptive IR zastosowano również w najnowszej kamerze typu fisheye z obiektywem panomorficznym – FE9391-EV.

Podsumowanie

Podsumowując technologia Smart IR drugiej generacji firmy Vivotek umożliwia użytkownikom kamer oglądanie pożądanych obiektów i rejestrowanie obrazów wideo z wyraźnymi, możliwymi do zidentyfikowania szczegółami w warunkach słabego oświetlenia lub całkowitej ciemności.

 

Podobne wpisy