Zarządzanie ruchem za pomocą kamer VIVOTEK

Zarządzanie ruchem za pomocą kamer VIVOTEK

Miasto Białystok usprawnia system monitoringu miejskiego za pomocą kamer VIVOTEK!

Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) jest miejską jednostką budżetową, odpowiedzialną za system drogowy miast w całej Polsce, którego celem było zmodernizowanie oraz ulepszenie nieefektywnego sytemu kamer komunikacyjnych funkcjonującego do tej pory w Białymstoku.

Przy współpracy z operatorem systemu firmy Siemens, która angażując lokalnego dystrybutora kamer Vivotek – Suma Solutions wspólnie znaleźli rozwiązanie jak usprawnić system drogowy.

Kamery ip VIVOTEK  wspierają zarządzanie ruchem

Siemens opracowując oprogramowanie systemowe zgodne z technologią dostarczaną przez VIVOTEK – głównego dostawcę profesjonalnych rozwiązań z zakresu sieciowych systemów monitoringu wizyjnego CCTV IP, oferuje idealne rozwiązanie do nadzoru zarządzania ruchem drogowym, wykorzystując w tym celu kamerę typu Fisheye – Rybie Oko – FE8174V, w której zaimplementowano technologię automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

Poprawa płynności ruchu i bezpieczeństwo

System zarządzania ruchem ma nie tylko poprawiać płynność ruchu, ale również bezpieczeństwo. Detektory pojazdów i kamery automatycznego rozpoznawania tablic mierzą natężenie ruchu samochodowego i czas przejazdu. System zbiera te informacje, określi prognozy ruchu i w oparciu o nie oraz o dane historyczne na bieżąco optymalizuje zarządzanie sygnalizacją świetlną. Ponadto system ten pomaga wyłapywać kierowców łamiących przepis przejeżdżania na czerwonym świetle.

zarządzanie ruchem - kamera ip vivotek na skrzyżowaniu

360° stopni obserwacji

VIVOTEK FE8174V została wyposażona w 5 MP przetwornik, który dostarcza niespotykaną jakość obrazu oraz wyjątkową szczegółowość w rozdzielczości 2560×1920. Kamera oferuje 180° kąt widzenia, co pozwala na uzyskanie  360° panoramicznego obrazu (przy montażu np. na suficie).  Jak w przypadku wszystkich kamer firmy VIVOTEK typu dzień/noc, FE8174V posiada mechaniczny filtr IR, utrzymując wyraźny obraz przez 24 godziny na dobę. Dodatkowo kamera wyposażona jest w WDR Enhanced, dzięki któremu dobrze radzi sobie z miejscami prześwietlonymi oraz niedoświetlonymi. Urządzenie wyposażone jest w obudowę o standardzie IP66, które zapewnia kamerze pełną ochronę przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak deszcz, śnieg, czy kurz. Dodatkowo wandalo-odporna obudowa (IK10) zapewnia solidną ochronę przed aktami wandali.

130 kamer IP VIVOTEK  hemisferycznych w jednym systemie

W ramach powstałego w mieście centrum zarządzania ruchem, ZDM zainstalował 130 kamer Vivotek FE8174V obejmujących wszystkie skrzyżowania na terenie Białegostoku.

Główną zaletą kamer panoramicznych jest czysta ekonomia ich działania – pojedyncza kamera FE8174V może efektywnie zastąpić 4 lub więcej standardowych kamer stałopozycyjnych, oferując doskonałą jakość obrazu i możliwość dopasowywania kąta widzenia i wysokości ‘wirtualnych kamer’.

sygnalizacja świetlna vivotek

Kamery te są niezastąpione przy monitoringu dużych, obszernych przestrzeni, nadają się także znakomicie do współpracy z pakietami analityki wideo typu zliczanie osób i obiektów, w wielu przypadkach wyniki są wyraźnie dokładniejsze niż w przypadku zwykłych kamer stałopozycyjnych.

Podsumowując: Miasto Białystok ostatecznie osiągnęło sprawny system zarządzania ruchem i nadzorem, który jest w stanie nadążyć za jego rozwojem, pozostając w harmonii naturą i architekturą miasta.

Podobne wpisy